Točenie brzdového kotúča, má to vôbec zmysel?
Brzdový systém sa môže opotrebovať z mnohých dôvodov. Stáva sa, že disky je potrebné vymeniť hneď po ich výmene. Má v tejto situácii zmysel otáčať brzdový kotúč?
V tem članku:
Mám vymeniť kotúče za brzdové platničky, alebo možno len platničky?
Aké sú príčiny poškodenia brzdových kotúčov?
Otáčanie brzdového kotúča – kedy to má zmysel?
Otáčanie brzdových kotúčov – čo hovoria výrobcovia?
Kedy je točenie brzdových kotúčov zlé?
Brzdové kotúče sú najčastejšie komponentom, ktorý dlho vydrží. Väčšina výrobcov brzdových systémov odporúča výmenu kotúčov pri každej ďalšej výmene platničiek (alebo dokonca pri každej výmene platničiek). Napríklad pre model ROTINGER RT 2088-GL je minimálna hrúbka brzdového kotúča 23 mm.
Mám vymeniť kotúče za brzdové platničky, alebo možno len platničky?
Pre správne rozhodnutie je potrebná kontrola brzdového systému. Keď má brzdový kotúč zreteľný okraj, inštalácia nových brzdových doštičiek často znamená vibrácie. Potom sa ozývajú v podobe pískania či dokonca cítiť na brzdovom pedáli a volante pri brzdení.
Aké sú príčiny poškodenia brzdových kotúčov?
Otáčanie brzdového kotúča môže byť potrebné za rôznych okolností v závislosti od prevádzkových podmienok vozidla a spôsobu používania bŕzd. Dôležité faktory, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie o transfúzii štítov, sú:
- Okamžité ochladenie brzdových kotúčov – to je jedna z hlavných príčin deformácie kotúčov. Môže k tomu dôjsť napríklad vtedy, keď auto po prudkom brzdení vbehne do mláky alebo keď po dlhej jazde príde do autoumyvárne. Náhla zmena teploty môže spôsobiť nerovnomerné rozloženie tepla v kotúči, čo vedie k jeho deformácii.
- Zle namontované brzdové kotúče – deformácia kotúčov môže byť spôsobená aj chybami pri montáži. Nesprávne usadenie brzdových kotúčov na náboji alebo chyby pri montáži brzdových doštičiek môžu spôsobiť otáčanie kotúča pod nevhodným uhlom, čo má za následok nerovnomerné opotrebovanie a deformáciu kotúča.
- Korózia – autá, ktoré sa dlhší čas nepoužívajú, môžu byť obzvlášť citlivé na koróziu brzdových kotúčov. Hlboká korózia môže viesť k tvorbe nerovností a jamiek, čo ovplyvňuje účinnosť brzdenia a urýchľuje opotrebovanie brzdových doštičiek.
V každom z týchto prípadov je rozhodnutie, či má natáčanie brzdového kotúča zmysel, veľmi individuálne. Je však potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere.
Otáčanie brzdového kotúča – kedy to má zmysel?
Rozhodnutie o pretáčaní brzdových kotúčov by sa malo uskutočniť po dôkladnej analýze technického stavu vozidla a pri zohľadnení všetkých nákladových a bezpečnostných aspektov. V niektorých situáciách to môže byť životaschopná a technicky správna možnosť. Vždy by ste však mali mať na pamäti bezpečnosť na cestách ako prioritu a neignorovať odporúčania výrobcov vozidiel. V niektorých prípadoch, najmä pri výrazne poškodených diskoch, môže dávať väčší zmysel ich výmena za nové diely.
Otáčanie brzdových kotúčov – čo hovoria výrobcovia?
Väčšina servisných príručiek odporúča otáčanie brzdového rotora pri každej výmene brzdových doštičiek. Cieľom tohto postupu je zabezpečiť maximálnu účinnosť brzdenia. Vzhľadom na dodatočné náklady – často niekoľko stoviek zlotých – sa však mnohí rozhodnú tento krok vynechať. Samotné sústruženie zahŕňa odrezanie tenkej vrstvy kovu z pracovnej plochy brzdového kotúča, aby sa obnovili jeho pôvodné vlastnosti. Treba si tiež uvedomiť, že pri každom otočení kotúča sa jeho hrúbka mierne zmenšuje. To má za následok kratšiu životnosť tohto prvku.
Kedy je točenie brzdových kotúčov zlé?
Ak disky nie sú výrazne poškodené, skorodované alebo zdeformované, možno ich nie je potrebné znovu otáčať. Stojí však za to venovať pozornosť vonkajšiemu okraju disku, ktorý vzniká v dôsledku opotrebovania materiálu. Povolené je len otáčanie kotúčov za predpokladu, že konečná hrúbka kotúča neklesne pod minimum uvedené v katalógu výrobcu kotúča (tzv. MIN TH).
Odborníci tiež odporúčajú venovať pozornosť konštrukčným aspektom samotného brzdového kotúča:
- Prehriate brzdové kotúče – charakteristické modré škvrny naznačujú štrukturálne zmeny v kove. Rolovanie takýchto štítov môže byť riskantné a viesť k ich oslabeniu.
- Praskliny a poškodenia brzdového kotúča – opracovanie kotúčov s viditeľným poškodením môže zhoršiť ich stav a zvýšiť riziko zlyhania.
- Mechanické opotrebovanie – kotúče s hrúbkou blížiacou sa minimálnej hrúbke by sa nemali otáčať.
- Pretvarovať by sa nemali ani štrbinové alebo vŕtané brzdové kotúče, ktoré možno považovať za tuningové komponenty. V prípade poškodenia je možné ich vymeniť len za nové.
Extrémnym príkladom nedostatku zodpovednosti je snaha otočiť brzdový kotúč svojpomocne bez príslušných znalostí a vybavenia. Používanie nástrojov, ktoré sú určené na iné činnosti, v kombinácii s chýbajúcim meraním hádzanosti disku je receptom na veľké problémy. Potom môže mať takýto spracovaný prvok ešte viac zdeformovanú os, ktorá pri inštalácii do auta povedie k veľmi vážnym vibráciám počas jazdy. Navyše pri stlačení brzdového pedála môžeme ako vodič pocítiť silné pulzovanie.
Pretáčanie brzdového kotúča je téma, ktorá si vyžaduje individuálne posúdenie. Odporúčania výrobcov sa oplatí riadiť, no rovnako dôležité je uvedomiť si technický stav svojho vozidla a zvážiť náklady spojené s každou možnosťou. Nezabúdajme, že bezpečnosť na cestách je prioritou a brzdové kotúče v nej hrajú kľúčovú úlohu.
ROTINGER tuning diski – izberite diske za svoj avto! Preverite ponudbo!
Odkrijte ROTINGER:
- zavorni diski – široka paleta diskov za osebna in lahka gospodarska vozila
- zavorni diski GRAPHIT LINE – edinstvena, patentirana tehnologija protikorozijske zaščite zavornih diskov
- HIGH PERFORMANCE zavorni diski – posebna linija diskov razreda High Carbon
- zavorni diski BS LINE – široka paleta diskov integriranih z ležaji za francoske avtomobile
- TUNING zavorni diski – najširša ponudba na trgu tuning zavornih diskov
- zavorne ploščice – zasnovane z mislijo na varnost in vzdržljivost