SK

  • Rotinger e-shop

Rotinger
Recenzie hlasujúcich

Povedomie vodičov o technickom stave automobilu a stave kľúčových prvkov z roka na rok s výnimkou extrémnych prípadov rastie, je ťažké nájsť automobil vo veľmi zlom technickom stave. Nielen to, veľa vodičov volí viac či menej vážne úpravy svojich automobilov. Má zmysel investovať do brzdového systému a najmä do vyladenia brzdových kotúčov?Mnoho vodičov sa viac či menej snaží vylepšiť svoje auto alebo ho aspoň udržať v dobrom stave výmenou položiek, ktoré sú počas prevádzky prirodzene opotrebované. Zatiaľ čo drvivá väčšina ich dáva do rúk mechanika, ktorý jednoducho zmení prvok na nový, pri použití rovnakého modelu od rovnakého výrobcu sa niektorí snažia pri výmene niečo vylepšiť. Pre brzdový systém máme veľmi veľký výber a akákoľvek zmena, ak je navrhnutá a vykonaná odborne, môže zlepšiť kvalitu brzdenia.
Najlepšie urobíte, keď zmeníte celú brzdovú sústavu na výkonnejšiu, s väčšími brzdovými kotúčmi, pevnými strmeňmi, ale ak niekto nemá také ambície alebo jednoducho nechce investovať také sumy, môže vylepšiť štandardnú verziu. Môže to byť najlepšie brzdové doštičky, brzdové hadice z kovového opletenia alebo neštandardné brzdové kotúče, napríklad so štrbinami alebo otvormi.
Ladenie brzdových kotúčov, čo to je?
Vyladenie brzdových kotúčov nie je nič neobvyklé. Riešenia tohto typu sú dostupné pre takmer všetky populárne modely automobilov a nezáleží na tom, či ide o športovú verziu, civilnú, alebo ide o veľké a silné kupé, alebo kompaktné, rodinné či mestské vozidlá. Takmer každý si môže zvoliť alternatívne riešenie bez akýchkoľvek úprav, úprav alebo zložitých akcií.
Ladiace disky majú rovnaký priemer, šírku a vzdialenosť medzi otvormi ako ich bežné náprotivky, ale sú vyrobené z iných materiálov a používajú mierne odlišné metódy. Ale samozrejme ponúkajú viac príležitostí.
Čo sa týka toho, čo vidíte na prvý pohľad, môžu to byť špeciálne rezy alebo otvory v disku, ako aj zmiešané riešenie, teda kombinácia otvorov a zárezov. Zvyčajne sú takéto riešenia spojené so športovými automobilmi, má teda zmysel montovať takéto kolesá do rodinného alebo mestského automobilu?
Podľa Krzysztofa Dundella, Rotinger Brake Systems Expert: „Brzdové kotúče s drážkami a otvormi sa montujú predovšetkým do športových automobilov a automobilov s veľkou hmotnosťou a výkonom, ale dajú sa ľahko namontovať do iných automobilov. Otvory a zárezy na pracovnej ploche disku sú určené predovšetkým na zvýšenie účinnosti brzdenia. Logicky je to žiaduca vlastnosť každého vozidla. Samozrejme stojí za zváženie aj náš štýl jazdy. Ak je dynamický a schopný zaťažiť brzdový systém, potom má inštalácia tohto typu disku zmysel. Zároveň je potrebné pamätať na to, aby ste na tento účel vybrali vhodné doštičky a postarali sa o kvalitatívnu brzdovú kvapalinu. ““
Na čo potrebujete zárezy a otvory?
Brzdové kotúče so zárezmi a otvormi vyzerajú zaujímavo, upútajú pozornosť najmä v nenápadnom aute, ktoré by malo byť spravidla pokojné a pomalé. Vzhľad je estetický, ale po všetkých týchto úpravách pre niečo sú a plnia nielen úlohu dekorácie. „Zárezy na disku sú určené na odstránenie plynov a prachu generovaných počas trenia podložky o disk. Vŕtačky vykonávajú rovnakú funkciu, ale majú ďalšiu výhodu v tom, že sa takýto disk ochladzuje rýchlejšie. Pri vysokom tepelnom zaťažení bŕzd, napríklad pri opakovanom brzdení v klesaní, by sa mal disk vrátiť do normálu rýchlejšie, “hovorí Dandella.
Už vieme, že zárezy a vŕtačky obohacujú estetiku kolesa a – za určitých podmienok zvyšujú brzdnú účinnosť. Rozdiely by mali byť u každého modelu automobilu citeľné, samozrejme za predpokladu, že ostatné komponenty sú plne funkčné a pri výmene diskov sme vymenili aj podložky za tie, ktoré s týmito diskami fungujú správne. Podľa Krzysztofa Dandeliho: „Pre ladiaci kotúč by ste si mali zvoliť brzdové doštičky vyrobené z mäkkej alebo stredne drsnej zmesi. To isté musíme urobiť aj s predvŕtanými diskami. “
V tomto okamihu môžu existovať pochybnosti o odporúčaní výberu mäkkých doštičiek, ktoré sa v kombinácii so zárezmi a otvormi môžu rýchlejšie spotrebovať, a preto kontamináciou kolesa vytvárajú viac prachu. Záver je jednoduchý – buď dobré brzdné a opotrebiteľné a prašné disky, alebo štandardné disky, keramické doštičky a čisté kolesá. Tu je teória. A ako to funguje v praxi? Toto som sa rozhodol otestovať na vlastnej skúsenosti.
Praktická skúška
Rozhodol som sa nainštalovať si tuningové kolesá na vlastné auto, teda Saab 9-3 od roku 2005 s motorom 1,9 TiD s výkonom 150 koní. Jedná sa o pomerne ťažký stroj (1 570 kg), ktorý je vybavený štandardným brzdovým systémom, to znamená ventilované disky vpredu s priemerom 285 mm a ľahké disky vzadu s priemerom 278 mm.
Na obe nápravy som nainštaloval tuningové disky Rotinger série Graphite Line, teda špeciálny antikorózny náter, ktorý nielen vylepšuje vzhľad diskov, ale obmedzuje aj proces tvorby hrdzavej, málo estetickej plakety. Povlak z pracovnej časti disku bude samozrejme odstránený počas prvých niekoľkých bŕzd, ale na zvyšnej časti zostane a bude plniť ochrannú funkciu. Pripojil som disky k súprave nových štandardných brzdových doštičiek TRW. Jedná sa o pomerne mäkké podložky odporúčané spoločnosťou Rotinger spolu s modelmi ATE alebo Textar.
Prvé kilometre po zhromaždení
Ladiace kotúče nahradili štandardné brzdové kotúče rovnakého priemeru. Rozhodol som sa, ako väčšina vodičov, zostať pri štandardnom priemere a strmeňoch, ale s nádejou na zlepšenie brzdných parametrov. Prvé kilometre boli dosť nervózne, pretože nová sada diskov a podložiek by sa mala zastaviť. Ide o normálny proces, ktorému sú tieto prvky vystavené niekoľko desiatok kilometrov.
Po najazdení asi 200 kilometrov v mestských podmienkach, kde som často brzdil v nízkych rýchlostiach, bolo cítiť už aj tak dosť stabilnú brzdnú silu. Medzitým som si všimol, že brzdy pracujú trochu hlasnejšie. Kým neboli podložky opotrebované a disky nestratili ochranný kryt, zvuky boli zreteľne počuť. Po niekoľkých desiatkach kilometrov jazdy sa všetko upokojilo na prijateľnú úroveň.
Najazdené cca 1 000 kilometrov
Prvých niekoľko sto kilometrov po meste na väčšie vzdialenosti mi umožnilo precítiť výsledky a vyvodiť predbežné závery. Zatiaľ čo na začiatku, počas procesu brúsenia kotúčov a doštičiek, som až na prudšie brzdenie nepociťoval veľký rozdiel, ale po 500 – 600 kilometroch, prejdených asi 50/50 po meste / trati, moja spokojnosť rástla.
Najazdených kilometrov do cca. 2 000 kilometrov
Oveľa lepšia odozva pedálu na silu čo i len jemného stlačenia a niekoľko núdzových bŕzd v rôznych podmienkach ukázali maximálnu výhodu celého systému – brzdnú silu. Je pravda, že celý test vychádzam zo svojich subjektívnych pocitov, ale silné brzdenie na trati na nulu je diametrálne odlišné. Stará súprava pri maximálnom tlaku na brzdu na konci akoby sa uvoľnila – pravdepodobne to bol efekt prehriatia. Pri nových brzdách sa tento efekt neobjavuje.
Najazdené cca 5 000 kilometrov
Následné kilometre a intenzívne brzdenie vo vysokých rýchlostiach posilnilo moje presvedčenie, že táto súprava je oveľa efektívnejšia ako tá štandardná. Iba pri dlhých zjazdoch z kopcov na vysočine sa brzdy podvolili, ale za takýchto podmienok môže akýkoľvek systém vykazovať únavu. Na chvíľu sa na diskoch objavili znepokojivé, citeľné brázdy, ktoré však neboli príliš hlboké, čo naznačovalo, že sa podložka nevymaže príliš rovnomerne. Našťastie to bolo dočasné, pravdepodobne kvôli veľkému zaťaženiu systému pri dlhých zjazdoch, a po návšteve autoservisu sa ukázalo, že vložky opotrebúvajú rovnomerne asi 10 percent opotrebenia.
Medzitým pri brzdení zozadu došlo k nepríjemnému klepnutiu. Najskôr som si myslel, že ide o doštičku, ale ukázalo sa, že v jednom z strmeňov uviazol brzdový valec. No, šťastie nemá. Vek neklame.
Ďalšia prevádzka
Momentálne sa najazdené kilometre novej súpravy blížia k 7 000 kilometrom a až na mierne zvýšenú prašnosť a krátkodobý vzhľad drážok na predných kolesách nedošlo k žiadnym vážnym problémom. Som toho názoru, že brzdy sú oveľa efektívnejšie ako štandardné. Tiež to vyzerá oveľa lepšie. Samozrejme, žiadne disky vhodné na každodenné použitie nemôžu nahradiť väčší priemer alebo väčšie strmene, ale je to skutočne skvelý spôsob, ako vylepšiť brzdový systém jednoduchým a lacným spôsobom. Zároveň je potrebné riadiť sa výberom renomovaných výrobcov, ktorí zaručujú, že ich výroba spĺňa najvyššie štandardy kvality.
Pokračovať
Oplatí sa investovať? Áno. Urobil by som tú istú voľbu druhýkrát? Rozhodujúcim spôsobom. Toto je pravdepodobne najjednoduchší spôsob usporiadania celého systému, ktorý samozrejme obchádza pravidelnú diagnostiku a udržuje všetko v perfektnom stave. Ak sú strmene plne funkčné a systém má čerstvú brzdovú kvapalinu, brzdové doštičky a kotúče boli vymenené za vyvŕtané alebo vyvŕtané, môže to dramaticky ovplyvniť zlepšenie brzdenia. Samozrejme, sú tu niektoré nevýhody, ktoré som sám spomenul a zažil, ale dôvera v to, že sa môžem spoľahnúť na brzdový systém a pocit úplnej kontroly, stojí za to. Najmä preto, že nejde o vreckovú investíciu a cena testovaných diskov bola o niečo vyššia ako cena štandardných brzdových kotúčov pre môj model automobilu.

 

Pôvodné: https://www.motofakty.pl/artykul/tarcze-hamulcowe-test-tarcz-nacinanych-i-nawiercanych-czy-maja-sens-w-normalnym-aucie.html